Џонсон: ЕУ е „малку негативна“, но договор за бекстоп е можен

Европската унија се постави „малку негативно“ кон шансите за постигнување договор за Брегзит, но тој е уште „можен“, рече британскиот премиер Борис Џонсон.ЕУ претходно го одби барањето на Џонсон за повторно отворање на договорот за Брегзит, изјавувајќи дека Велика Британија не предложила ниту една реална алтернатива за „бекстоп“, договорено со решението за ирската граница.

-Во моментов е апсолутно точно дека нашите пријатели и партнери се малку негативни…Но, мислам дека ќе постигнеме договор. Јас мислам дека сега е разумно нешто да се стори со бекстоп, рече Џонсон пред новинарите, пренесоа британските медиуми.

Џонсон мисли дека сега постои голема шанса, во текот на курсот на преговори за спогодбата за слободна трговија, што ќе се случи по 31 октомври, да се раздвижат сите начини на кои трговијата може да се одржува без проблеми на границата со Северна Ирска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...