Во Брисел денеска почнува дводневен самит на лидерите на ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ денеска и утре во Брисел ќе се состанат на последниот самит во 2019 година.

Ова ќе биде првиот состанок на врвот со кој ќе претседава новиот претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Првиот ден од декемврискиот самит на ЕУ лидерите ќе му го посветат на усвојувањето на заклучоците од Конференцијата за иднината на Европа, што е замислена како форум на кој во следните две години граѓаните, граѓанските здруженија и институциите на ЕУ ќе дебатираат за можните внатрешни реформи на ЕУ.

Втората тема на Европскиот совет ќе биде посветена на климатските промени. Се очекува лидерите на ЕУ да ги усвојат насоките за долгорочната стратегија на ЕУ во борбата против климатските промени, што ќе се темели на остварување на „климатски неутрална Европа“ до 2050 година.

Во текот на вечерата на ЕУ лидерите ќе се разговара и за новиот долгорочен буџет, како една од одредниците на иднината на Унијата.

Првиот ден од самитот лидерите треба да го заокружат со размена на мислења за односите со Русија, партнерството со африканските земји, ситуацијата во Турција и фунцкионалноста на Светската трговска органзиација.

Лидерите на земјите од членки на ЕУ утрре продолжуваат со работа во форматот ЕУ 27 и разговорите за Еверозоната и засилувањето на Европската економска и монетарна унија.

Самиот крај од самитот ќе биде посветен на Брегзит и подготовките за преговорите за идното партнерство со Велика Британија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...