Белгија нарачала пет милиони погрешни заштитни маски

Белгија не располага со доволно заштитни маски за медицинскиот персонал, Владата нарачала пет милиони од Кина, но набавката се покажала погрешна, јави дописничката на МИА од Брисел.Имено, петте милиони маски кои пристигнаа во петокот од Шангај се хируршки маски, а не ФФП2 и ФФП3 кои се единствени што ефикасно штитат.

Хируршките маски се ефикасни само за заразени лица да не ја шират инфекцијата, но не го заштитуваат тој што ги носи.

Болниците ширум Белгија ги користат последните резерви маски ФФП2 и 2 и итно им се потребни нови набавки. Медиумите јавуваат дека во некои болници персоналот има инструкции да ги штеди маските и да користи една иста маска два до три дена.

Голем број граѓани и компании донираат маски, но најчесто тие не се професионални.

Болниците, исто така, алармираат дека наскоро медицинскиот персонал ризикува масовни зарази со оглед на тоа дека вирусот преживува неколку дена на различни површини. А Белгија очекува значајно покачување на бројот на заразени во наредните недели, па заштитата на медицинскиот персонал мора да биде приоритет, апелира медицинската фела.

Сепак вчера пристигнале сто илјади ФФП2 маски, но тие не се доволни за потребите на земјата, а притоа биле првично наменети за Италија. Минатиот викенд, Министерството за здравство на Белгија нарача пет милиони маски од Турција, но тие никогаш не пристигнаа. Обвинителството отвори истрага.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...