Германски вирусoлог повикува на нова стратегија во борбата против Ковид-19

Глобалната стратегија за борба против коронавирусот треба да се ревидира, вели професорот Хендрик Стрек, германски вирусолог и раководител на Институтот за вирусологија и истражување на ХИВ при Универзитетот во Бон, во интервју за Велт ам Зонтаг.Според него, бројот на заразени лица во светот не треба да го вклучува бројот на луѓе кои имале позитивен тест, но се асимптоматски.

– Не треба да се ограничуваме на сувата бројка во статистиката на случаи, рече вирусологот.

Според него, и покрај зголемувањето на инциденцата на Ковид-19 во Германија и други европски земји, тешко дека може да се зборува за зголемување на смртноста. Професорот истакна дека животот не може да запре поради инфекцијата, и досега никој – ниту еден политичар, вируолог или епидемиолог – не го знае „вистинскиот начин за борба против пандемијата“.

Според Стрек, асимптоматските заразени лица не се нужно болни, напротив: Колку повеќе луѓе се заразуваат без симптоми, толку повеќе – барем за кратко време – тие добиваат имунитет, заклучи професорот од Бон.

Според последните податоци на СЗО, повеќе од 28,3 милиони луѓе се заразени во светот, а повеќе од 911 илјади починале.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...