Песков: Апсењето луѓе беше неопходен одговор

Кремљ денеска соопшти дека апсењето на илјадници луѓе на протестите против затворањето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е неопходен одговор на протестите.Прашан да даде коментар за грубиот третман кон илјадници притворени, од кои многумина поминаа часови во полициски автобуси и сместени во преполни ќелии, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков рече дека тие мора да одговараат за учество во протести за кои немало дозвола од властите.

– Ситуацијата не беше испровоцирана од органите за спроведување на законот, таа беше испровоцирана од учесниците во несанкционираните акции, истакна Песков.

– Пред се, ова се луѓе кои учествуваа во нелегални активности, нагласи Песков.

Тој рече дека Русија нема да ги слуша критиките на Западот за осудата на Навални и полициската акција против демонстрантите.

– Нема да ги земеме предвид ваквите изјави во врска со спроведувањето на нашите закони против оние што ги кршат и пресудите на рускиот суд, посочи Песков.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...