ЕК апелира границите да не се држат „затворени“

Европската комисија го повтори повикот до сите земји-членки да се придржуваат кон заеднички договорените мерки за ограничувањата што важат на границите во рамките на Европската унија.Комисијата минатата недела испрати писма до Германија, Белгија, Унгарија, Данска, Финска и Шведска, во кои изрази загриженост за едностраните мерки на границата во врска со влезот и излезот од овие земји, што се воведени заради спречување на ширењето на коронавирусот.

-Во понеделник истекува рокот за одговори на шесте повикани земји. Германија и Белгија веќе одговорија, за што внимателно размислуваме, но нашиот став останува непроменет, изјави портпаролот на ЕК, Кристијан Виганд.

Во Брисел нагласуваат дека сите земји-членки на ЕУ се согласија на координиран пристап во привременото ограничување на слободата на движење во Европа.

-Препораките се јасни и очекуваме сите земји да ги почитуваат, изјави Виганд.

На крајот на февруари, Белгија забрани секаков несуштински влез и излез од земјата, додека Германија воспостави гранични контроли со Австрија и Чешка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...