Фон дер Лајен во Киев: ЕУ планира нов пакет санкции против Москва

Европската Унија планира нов пакет санкции против Москва, кои ќе бидат усвоени до годишнината од руската инвазија на Украина на 24 февруари, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.- До 24 февруари, точно една година по почетокот на инвазијата, имаме за цел да го воведеме десеттиот пакет санкции, рече Фон дер Лајен на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Претседателката на Европската комисија подвлече дека „Русија плаќа висока цена, бидејќи нашите (казнени мерки) ја поткопуваат нејзината економија, враќајќи ја една генерација назад“.

Меѓу најтешките санкции, кои ги воведе ЕУ по почетокот на воените дејствија, е воведувањето на плафонот на цената на рускиот бензин од 60 долари за барел на почетокот на декември. - Тоа веќе ја чини Русија по околу 160 милиони евра дневно, потенцираше Фон дер Лајен.

На денешната прес-конгференција во Киев, украинскиот претседател повика на повеќе санкции против Русија. Тој оцени дека „забавува“ европската кампања на санкции против и побара таа да се забрза. Тој рече дека разговарал за тоа прашање со Фон дер Лајен.

Запрашана за неодамнешните напори на Украина против корупцијата, Фон дер Лајен ја поздрави „брзата реакција на политичко ниво“, што, според неа, е неопходен услов за постигнување „опипливи резултати“.

Украинската полиција вчера изврши рации во домовите на поранешниот министер за внатрешни работи Арсен Аваков и на олигархот Игор Коломојски во врска со разни афери.

Минатата недела во Украина изби првиот голем корупциски скандал од почетокот на руската инвазија. Голем број високи функционери беа отпуштени поради наводен поткуп во врска со снабдувањето со армијата.

Корупцијата е феномен кој создава сериозни проблеми за Украина. Европската Унија јасно стави до знаење дека борбата против неа е важен критериум за поранешната советска република да добие зелено светло за членство, забележуваат западни медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...