Зеленски: Руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руското раководство ќе падне по поразот на Кремљ во војната против Украина.

„Киев и сите наши градови, цела Украина, ќе стават крај на историјата на деспотизмот на Москва, кој поробува многу народи многу долго време“, рече Зеленски во своето секојдневно видео обраќање.

Во оваа прилика тој не и се обрати на јавноста од својот кабинет како и обично, туку на улицата пред претседателската канцеларија во Киев.

„Украинската воздушна одбрана успеа речиси целосно да одбие еден од најголемите руски напади со беспилотни летала од почетокот на војната“, рече Зеленски, додавајќи дека „Москва се обидела да му го расипе денот на Киев“.

„Киев низ својата историја преживеа злосторства, а ќе ги преживее и руските напади и нема да дозволи Русите да го освојат“, додаде Зеленски.

Тој додаде дека „оружјето, како што се беспилотните летала Шахед користени во нападот, не можат да ги спасат руските владетели“ и дека „Русија ќе ја изгуби војната бидејќи ги презира животот и културата“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...