Во Полска се формира „зомби влада“, се очекува да трае 14 дена

Полскиот претседател Анджеј Дуда официјално го назначи актуелниот премиер Матеуш Моравјецки (ПиС) за претставник на новата влада. Иако премиерот веќе презентираше министерски решенија, се предвидува дека владата ќе има рок од 14 дена.Моравјецки и неговата партија Право и правда (ПиС) загубија на општите избори на 15 октомври од коалицијата на опозициските партии предводена од Доналд Туск. Иако ПиС е најголемата група во новото свикување на Парламентот со 191 пратеник, опозициските партии имаат вкупно 248 пратеници, што е доволно за формирање влада.

Сепак, претседателот на Полска, кој е наклонет кон ПиС, инсистираше на Моравјецки да му се даде можност да се обиде да формира влада.

„Го исполнуваме уставниот обичај назначувајќи влада што ја претставува групацијата што победи на парламентарните избори. Со радост гледам на премиерот и министрите“, рече Дуда за време на церемонијата во понеделникот.

Меѓутоа, претседателите на Горниот и Долниот дом на Парламентот, кои не се појавија на церемонијата, покажаа дека именувањето на Дуда всушност било фарса.

По формирањето на владата, Моравјецки има рок од две недели да се обиде да ја добие довербата од Парламентот за владината програма. Ако тоа не успее, тогаш Парламентот ќе може да избере кандидат за премиер, улога која најверојатно ќе му припадне на Доналд Туск.

„Владата на премиерот Доналд Туск, во смисла на структура, е 100 отсто завршена“, изјави еден од членовите на Граѓанската коалиција на Туск.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...