Наградата „Струшко изгрејсонце“ за Васил Тоциновски

Скопје, 17 август 2015 (МИА) - Авторот Васил Тоциновски за книгата „Победници“ е добитник на традиционаланата награда Струшко изгрејсонце, која се доделува за книга за деца и млади од македсонски автор.

Книгата ја издаде Хрватското книжевно друштво од Риека и Академски печат од Скопје, а содржи 38 куси раскази за деца кои со своите теми и мотиви ја опфаќаат возраста од градинка до завршување на основното образование.

- Почнуваат со учењето на јазикот и писмото и завршуваат со првите симпатии и љубови. Исполнети се со лиричност за децата и детството и се следи катадневието на малиот човек. Авторот него го има за рамноправен соговорник со кого се разговара и се донесуваат одлуки за односите во домот и семејството, за пријателството, за добрината и довербата. Со еден збор: приказните се напишани за децата Победници, зашто и кога се расне и старее  - детето таинствено живее во секој човек, се наведува за изданието.

Наградата Струшко изгрејсонце ја доделуваат Издавачката куќа Феникс и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација Македонија презент од Скопје.

Досегашни добитници на наградата се писателите: Киро Донев, Панде Манојлов,  Петко Шипинкаровски, Добре Тодоровски и Трајче Кацаров.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...