Доживотен затвор за Алмир Дрпљанин

Скопје, 10 февруари 2016 (МИА) - Скопскиот Кривичен суд денеска му одреди доживотна казна затвор на Алмир Дрпљанин за нападот врз патролата на припадниците на мобилната „Алфа“ единица кај Природно математичкиот факултет во Скопје во ноември 2008 година, во кој беше убиен полицаецот Африм Арифи, а двајца негови колеги останаа тешки инвалиди.

Ова е втора пресуда за овој случај против Дрпљанин, кој во 2010 година во отсуство беше осуден на доживотен затвор за нападот.

По Дрпљанин кој беше уапсен летото 2012 година во Косово, беа распишани неколку меѓународни и поголем број национални потерници за бројни тешки кривични дела извршени во Македонија. Во Македонија беше екстрадиран од косовскиот затвор Дубрава лани во јануари.

Дрпљанин се  поврзува и со убиство заради крвна одмазда во скопско Визбегово, за грабеж на Прокредит банка, како и за ограбувањето на возила на Комерцијална банка и на Македонски пошти при што беа одземени големи суми на пари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...