Отворена изложба „Ана Франк – Лекции за сегашноста“

Битола, 10 март 2016 (МИА) - Амбасадорот на Кралството Холандија Вилен Ваутер Пломп и амбасадорот на државата Израел Дан Оријан, синоќа во Битола отворија изложба на тема „Ана Франк – Лекции за сегашноста“.

Во своите обраќања, двајцата амбасадори направија паралела од животот на младите луѓе во времето на Ана Франк и денешните можности на младиот човек.

- Семејството Франк се пресели во Холандија во 1933 година за да се чувствуваат послободно. Тие беа слободни се дотогаш додека ние не успеавме да им обезбедиме слобода и живот. Со своето доаѓање во Холандија, семејството Франк стана дел од холандската мултикултурна историја, а нејзиниот Дневник – скапоцен книжевен споменик, рече меѓудругото холандскиот амбасадор во Република Македонија, Ваутер Пломп.

Државата Израел низ разни содржини посветува големо внимание на образованието на младите луѓе и нивните наставници, а дел од искуствата несебично ги споделува, посочи израелскиот амбасадор во Република Македонија Дан Оријан и најави едукативна посета на 25 наставници од Битола во Израел.

- Приказната за Ана Франк е вистинска кога младите ја раскажуваат. Во Македонија најдовме силен партнер кој ни овозможува да зборуваме и да ја презентираме историјата. Организираме најразлични манифестации, изложби..., нашата соработка, посебно со здружението АРХАМ-Битола продолжува со образовни активности и во таа смисла 25 наставници од овој град наскоро ќе бидат наши гости во Јад Вахем, потврди амбасадорот Оријан.

Во организацијата на изложбата „Ана Франк – Лекции за сегашноста“ која во Битола ќе биде отворена до 25 март учествуваа општина Битола, „Куќата на Ана Франк“-Амстердам, МКЦ-Битола, Младински образовен форум и здружението на граѓани АРХАМ-Битола.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...