ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС скрати 213 милиони денари наменети за факултетите

Скопје, 19 јули 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Владата на СДСМ за лицемерство во образованието зашто скратила 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите низ државата, наместо ветувањата за подобри услови во високото образование.

- Заев, Десковска, Туфегџиќ, Богоев и останатите во текот на изборите ветуваа квалитетно високо образование и подобри услови за студирање, а сега од позиција на власт само блокираат инфраструктурни проекти, укинуваат мерки и кратат финансии за образованието. СДС скрати цели 30 проценти од буџетот за универзитетот во Охрид.

СДС крати и 50 проценти од парите наменети за ФИНКИ. Ниту Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Универзитетот „Гоце Делчев“ не останаа имуни на негрижата од страна на СДС. За жал, од оваа негрижа најмногу ќе страдаат студентите, рече на прес-конференција Јован Јаулески од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.


Додаде дека новата Влада е антиреформска зашто не носи прогрес во образованието туку уназадување, а студентите, како што рече, се свесни дека се изманипулирани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...