Загаден воздухот во Скопје, кај Ректорат измерени 300 микрограми ПМ 10

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање од ноќеска покажуваа концентрации на ПМ10 честичките и над 200 микрограми на метар кубен, а нависоката вредност е регистрирана кај Ректорат од 301 во 02 часот по полноќ.Според објавените мерења, најзагаден воздухот бил кај Ректоратот каде од 20 часот концентрациите се искачуваат на 221,51 микрограми и достигнуваат до 301 во 02 часот по полноќ. И следните мерења на оваа станица покажуваат високи концентрации над дозволеното со измерени 248 во 03 и 04 часот и 169 измерени во 05 часот и се уште се над 100 микрограми. Последното мерење од од 09 часот со 153 микрограми.

Загаден воздухот бил и во Карпош и Гази Баба. Во Карпош високи концентрации над 100 се измерени од 18 часот синоќа кои се искачуваат до 211 во 20 часот и се заджуваат во следните мерења меѓу 100 и 200. Последното мерење евидентирало концентрации од 44 микрограми.

Во Гази Баба максимумот од 209 микрограми се измерени во 22 часот и на полноќ и 202 микрограми во 03 часот. Концентрациите се задржани на 196 во 04 часот, и над 100 се движат се до последното мерење во 09 часот.

Ѓорче Петров, исто така, вчера по 16 часот евидентира концентрации над 100 микрограми.

Во Центар мерната станица, според објавенотот на веб страницата, е во 18 часот синоќа и тука концентрациите се движеле околу 80 микрограми и достигнале до 98 во 18 часот.

Препораки за заштита на населението се упатуваат во случај на надминување на прагот на информирање за суспендирани честички со големина до 10 микрометри PM10 во два последователни дена со среднодневни концентрации над 100 µg/m3.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...