Пендаровски: Самоизолацијата е најдобрата превентива против коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски до граѓаните на Република Северна Македонија денеска упати порака во врска со заштитата и справувањето со последиците од ширењето на КОВИД-19. Во обраќањето претседателот Пендаровски порачува дека самоизолацијата е најдобрата превентива против вирусот и повикува да им се помогне на немоќните и повозрасните.-Знам дека секој ден сте преоптоварени со информации и прес – конференции за ширењето на епидемијата и потполно го разбирам вашиот страв за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски. Ја разбирам и вашата загриженост од лошите вести и од проширувањето на рестриктивните мерки. И јас самиот ги имам слушнато не знам веќе колку пати апелите од надлежните да останеме дома и да избегнуваме физички контакти со околината. Меѓутоа, за сето тоа има голема причина, истакнува Пендаровски во обраќањето.

Во изминативе 20 години имаме поминато низ многу тешки работи, потенцира шефот на државата, „но, да бидам искрен, ваков смртоносен противник, досега, не сме имале“.

-Пред неколку дена за првпат воведовме вонредна состојба, а завчера, исто така, за првпат, полициски час на целата територија, каде што полицијата и армијата го контролираат влезот и излезот од сите населени места, рече Пендаровски.

Како што истакнува, докторите и сестрите, војниците, полицајците и волонтерите се секојдневно на работа.

-Во одржувањето на стабилноста на системот огромен придонес даваат и вработените во трговијата, транспортот, услужните дејности, кои и покрај критичната состојба остануваат на своите работни места, потенцира шефот на државата.

Пендаровски истакнува дека додека целиот свет е во потрага по вакцина и лек, самоизолацијата е најдобрата превентива против вирусот.

-Знам дека ви е тешко, но, мораме да ги сочуваме нашите животи, и да им помогнеме на немоќните и повозрасните.Немаме друга опција во овој период освен да издржиме! Ве молам, не паѓајте со духот, сите заедно, ќе издржиме, порачува претседателот на државата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...