Рама најавува поостри казни за оние кои не ги почитуваат мерките

Албанскиот премиер Еди Рама повторно ги повика граѓаните да не излегуваат во текот на денот во урбаните центри без дозвола.Во објава на Фејсбук, Рама пишува дека повеќето од граѓаните се коректни и најавува можни нови поостри казнени мерки за оние кои не ги почитуваат мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

-Ги замолувам сите граѓани кои се движат во текот на денот во урбаните центри да не го прават тоа без овластување! Огромното мнозинство е супер коректно и така треба да се однесуваат сите! Новите казнени мерки, кои треба да гарантираат последователни иницијативи за ублажување, ќе бидат многу силни, но се надевам дека нема да страда ниту еден, затоа барам од сите да бидат коректни,напиша Рама.

Додава дека Владата прави се за „оваа појава сите ја за паметат како чудо,но ако знаат да се спротивстават до крај“.

Според последнте податоци кои министертвото ги објавува еднашдневно вкупната број на заразени е 377 лица, најголем број од нив се во Тирана или 177 лица,излекувани се 116 а починале 22 лица.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...