Во последните 24 часа регистрирани 128 нови случаи со Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-6, Штип-29, Прилеп-2, Тетово-6, Битола-2, Кавадарци-10, Гостивар-13, Кочани-1, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Виница-2, Свети Николе-1. Починати се шест пациенти, четири од Скопје (82, 48, 82 и 60 години), еден пациент од Кичево (52 г.) и еден од Струга (75 г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од: Скопје-108, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-11, Велес-1, Битола-3, Гостивар-2, Кочани-2, Кичево-2, Ресен-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.213, бројката на оздравени пациенти е 5.564, на починати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.183. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4.660, активни 1.876
• Куманово 991, активни 284
• Дебар 192, активни 124
• Штип 761, активни 409
• Прилеп 324, активни 53
• Тетово 998, активни 278
• Струга 416, активни 206
• Велес 212, активни 20
• Битола 116, активни 59
• Охрид 262, активни 111
• Кавадарци 48, активни 31
• Гостивар 385, активни 234
• Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 35, активни 24
• Крива Паланка 22, активни 8
• Радовиш 28, активни 23
• Крушево 15, активни 9
• Кочани 95, активни 23
• Пробиштип 48, активни 29
• Демир Хисар 24, активни 22
• Македонски Брод 15, активни 11
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 7, активни 3
• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 13, активни 8
• Свети Николе 217, активни 189
• Кичево 120, активни 90
• Ресен 143, активни 40
• Неготино 23, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.025 теста се преку: ИЈЗ-662, ЦЈЗ Скопје-25, МАНУ -10, Клиника „Жан Митрев“-134, Систина со PCR метода -113, ЦЈЗ Битола-59, Инфективна клиника-12, ГАК-10. Досега во земјата се направени вкупно 96.194 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се четворица пациенти. Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, четири позитивни деца и 10 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 пациенти, вкупно хоспитализирани се 106 пациенти. На респираторна машина се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 38, а во болницата во Штип се хоспитализирани 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 265
• Аеродром – 207
• Бутел – 133
• Гази Баба – 193
• Центар – 150
• Карпош – 164
• Сарај – 109
• Кисела Вода – 183
• Ѓорче Петров – 129
• Студеничани – 93
• Шуто Оризари – 120
• Арачиново – 36
• Илинден – 23
• Петровец – 20
• Чучер Сандево – 12
• Сопиште – 22
• Зелениково- 7
• Странец – 8
• Нераспределен- 2.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Човек сакал да се обеси затоа што жена му го напуштила. Отишол на некој мост и си го врзал јажето околу половина. Поминува друг човек и го прашува:
- Што правиш бе ти?
- Еве...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден против потрошувачка грозница.
8.п.н.е.- Умре римскиот литерат Хорациј,...
1570.- Умре италијанскиот архитект и вајар...
1701. - Во Упсала е роден Андерс Целзиус,...