Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Заедничката регионална работна група за отворање на границите се уште нема донесено одлука, но интензивно работи на тоа и штом биде постигнат консензус ќе се одржи состанок на кој ќе биде донесена и одлуката, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.– Точно е дека неколку пати ја одложуваме дискусијата за отворање на границите. Причината е што работната група се оформи малку подоцна од тоа што инициравме заради респонсибилност и на останатите земи. Станува збор за работна група на стручни луѓе, лекари и епидемиолози од повеќе земји од Западен Балкана плус Бугарија и Грција – проект кој го поддржа и Американската амбасада во смисла на добра регионална поддршка. Целтае да направиме заедничка политика за границите затоа што ниту една национална политика нема никаква логика ако се границите затворени, затоа што првиот момент кога ќе бидат отворени сето тоа губи смисла, одговори Филипче на денешната прес-конференција на новинарско прашање.

Се уште се разгова и врз основа на споделување на информациите и градење канали за комуникација помеѓу сите овие земји, како што рече, евентуално во смисла на можно предупредување за некои ризични региони во рамки на повеќето од овие земји, ќе можеме да направиме целосна слика за епидемијата во регионот за која што нашите сознанија се од официјалните податоци, меѓутоа сакаме да ги споделиме меѓу себе и во рамки на таа група.

-Сега во овој момент интензивно се работи и првот момент кога ќе има еден консензус сите да го финализираме овој првичен дел од таа работна група со заеднички состанок ќе донесеме и одлука, рече министерот за здравство.

Тој вели дека засега не се планира карантинот кој беше применет како мерка во почетокот на кризата предизвикана од пандемијата со Ковид 19 и се надева дека ќе нема потреба.

-Затоа се овие мерки претходно помеѓу сегашната ситуација и тој целосен карантин. Искрено се надевам дека и тие нема да се имплементираат и сме сигурни дека може да не го направиме тоа ако се почитуваат сегашните мерки кои што се препорачани. Но подготвуваме план заради тоа што видовме искуство од многу други земји, Израел или најавите во Велика Британија, Франција се соочува со огромене број на дијагностицирани случаи и во таа смисла се нашите подготовки како на здравствениот систем така и во епидемиолошкиот, претклиничкиот дел каде што треба да се влијае на намалување на трансмисијата, вели Филипче.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...