Османи: Заслужуваме почеток на преговори без никакво дополнително одложување и натамошно оспорување

Северна Македонија, врз основа на сопствените заслуги, без никакво дополнително одложување и натамошно оспорување, категорично заслужува да ги започне преговорите за членство во Европската унија, потенцирал министерот за надворешни работи Бујар Османи на видео средба со неговиот колега од Летонија Едгарс Ринкевичс.Како што соопшти Министерството за надворешни работи, Османи истакнал дека нашата држава очекува поддршка од Летонија за почеток на преговорите.

-Летонија е искрен пријател на Северна Македонија и вокален промотор на политиката на проширување на ЕУ. Видлива и одржлива европска перспектива на Северна Македонија ќе значи заокружување на проектот за обединување и интеграција на регионот во ЕУ, што пак ќе биде глобална придобивка за траен мир, безбедност и просперитет на европскиот континент, нагласил Османи.

Според него, почетокот на преговорите е значаен чекор не само за нас, туку и за целиот регион.

-Ќе даде поинаков импулс на целиот процес и ќе ја тестира новата методологија за водење на преговорите за која Летонија и сите останати земји-членки на Унијата вложија толку многу труд, рекол Османи.

Министерот Ринкевичс, информираат од МНР, искажа увереност дека одличните билатерални односи и соработка ќе продолжат и во иднина, преку интензивирање на соработката имајќи ги предвид потенцијалите во трговијата и енергетиката, како и можностите што ги дава проектната и бизнис соработка во рамките на Иницијативата Три мориња.

На средбата се разговарало и за забрзување на постапките за склучување одредени билатерални договори и биле разменети мислења за состојбите во регионот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...