Димитров, Маричиќ и Спасовски учествуваа на четвртиот состанок на Секторскиот мониторинг комитет

Скопје, 21 октомври 2020 (МИА) – Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска копретседаваше на четвртиот состанок на Секторскиот мониторинг комитет заедно со претставници на Делегацијата на ЕУ во земјава. По заедничкиот ИПА-мониторинг комитет, дебатата на состанокот се насочи кон секторот владеење на право и темелни права, а од македонска страна учествуваа и ресорните министри за правда и за внатрешни работи, Бојан Маричиќ и Оливер Спасовски.

Како што соопшти владината прес-служба, таргетираното и ефикасно искористување на финансиската поддршка што се обезбедува Европската Унија за реформите во овој сектор е особено важно со оглед на значењето на овие области кои се дел од кластерот Темели.

– Сѐ што ќе искористиме од тековната помош од ЕУ ќе ни биде од значење за подобра подготвеност и сигурен старт на пристапниот процес во кластерот што се отвора прв, а затвора последен и влијае на динамиката на целокупниот преговарачки процес, истакна вицепремиерот Димитров.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...