Османи: Разликите се во нијанси по прашањето за Гоце Делчев

Прашањето за Гоце Делчев е отворено во комисиите уште во ноември минатата година, меѓутоа направени се неколку обиди. Мислам дека во однос на содржината во некоку варијанти разликите се и веќе во нијанси помеѓу двете комисии, изјави на денешната прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи.– Комисиите работат автономно. Меѓутоа бидејќи ние сме информирани по однос на тоа што го работат, јас мислам дека во овие разговори на моменти имам чувство дека разликите се во нијанси по однос на различните погледи на историчарите од двете комисии за одредени историски фигури. И апсолутно точно е дека комисиите таа улоа ја имаат да најдат заеднички точки, начини како да ги одбележуваат фигурите за коишто двете страни сметаат дека имаат значење за нив, изјави Османи одговарајќи на новинарско прашање дали се очекуваат резултати од Заедничката комисија за историски прашања која следната средба треба да ја има на 3 и 4 декември во контекст на напорите за одржување на првата меѓувладина седница со ЕУ и почеток на преговорите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...