Нови 63 случаи со Ковид-19, починати шест пациенти

Во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-37, Куманово-4, Тетово-1, Гостивар-1, Штип-2, Битола-1, Велес-1, Охрид-2, Кавадарци-5, Струга-1, Свети Николе-1, Крива Паланка-1, Берово-2, Делчево-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Пехчево-1.Починати се шест пациенти од кои двајца од Скопје (54 и 79г), два од Прилеп (85 и 93г), еден од Кавадарци (70г) и еден од Струга (83г). Пациентите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје-350, Куманово-19, Тетово-10, Прилеп-36, Гостивар-9, Штип-8, Битола-7, Велес-17, Струмица-15, Кавадарци-28, Кочани-9, Кичево-1, Свети Николе-4, Гевгелија-6, Неготино-12, Дебар-8, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-3, Валандово-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-1, Крушево-9, Демир Капија-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90717, бројката на оздравени пациенти е 78727, на починати е 2791, а бројот на активни случаи изнесува 9199. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39462, активни 5145

• Куманово 5113, активни 377

• Тетово 5032, активни 373

• Прилеп 4522, активни 212

• Гостивар 3577, активни 220

• Штип 3476, активни 143

• Битола 3188, активни 159

• Велес 3011, активни 241

• Охрид 2723, активни 351

• Струмица 2506, активни 287

• Кавадарци 2472, активни 313

• Струга 2175, активни 141

• Кочани 1714, активни 87

• Кичево 1694, активни 129

• Свети Николе 1067, активни 35

• Гевгелија 970, активни 95

• Неготино 953, активни 109

• Дебар 741, активни 108

• Ресен 727, активни 104

• Крива Паланка 713, активни 56

• Радовиш 685, активни 40

• Берово 577, активни 49

• Делчево 559, активни 164

• Пробиштип 500, активни 40

• Виница 482, активни 32

• Валандово 325, активни 12

• Демир Хисар 242, активни 8

• Македонски Брод 240, активни 10

• Богданци 222, активни 30

• Кратово 215, активни 17

• Крушево 200, активни 29

• Македонска Каменица 190, активни 36

• Демир Капија 182, активни 28

• Пехчево 180, активни 13

• Дојран 82, активни 6

Направените 677 теста се преку: ИЈЗ-94, ЦЈЗ Скопје-26, Биотек-68, МАНУ – 43, Клиника „Жан Митрев“-130, Систина со PCR метода -169, Инфективна клиника-2, ЈЗУ (рапид тест) -145. Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на Ковид -19.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...