Филипче: Никој не останал без лекарска грижа, на останатите клиники се направени зелени зони за вообичаените прегледи

Никој не останал без лекарска грижа. За превентивата која што се одвива кај матичните лекари не е ништо променето, меѓутоа кај специјалистите и специјалистичките прегледи во сите болници во моментот кај што се третираат ковид пациенти не се запрени останатите прегледи, изјави на денешната прес-коференција министерот за здравство Венко Филипче.Во однос на притисокот врз останатите болнички капацитети во четвртиот бран, Филипче нагласи дека и покрај тоа што даваат кадар во ковид центрите работата на останатите клиники не е запрена.

– Во Клиничкиот центар на Интерните клиники и покрај тоа што се зафатени одделенијата со ковид пациенти за Неврологија, еден дел за уво, нос и грло и за дерматологија, останатите клиники се направени и зелени зони и место каде што се движат лекарите за вообичаените прегледи, така што на останатите клиники работата и покрај тоа што даваат кадар во ковид центрите не е запрен, изјави Филипче.

Значи, посочи Филипче, целосно со целосен капацитет работат амбулантите и на гастро, и на пулмологија, целата Интерна клиника.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...