МЗ ќе набави „Молнупиравир“ единствениот лек за Ковид-19

Министерството за здравство соопшти дека ќе набави „Молнупиравир“, единствениот лек против Ковид-19.Од Министерството посочуваат дека проактивно стапиле во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка. Лекот „Молонупиравир“ е во форма на таблета и може да го примаат сите пациенти кои се позитивни на Ковид-19. Лекот се дава во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот, а досегашните клинички испитувања покажуваат дека хоспитализацијата со овој лек е намалена за 50 отсто, информираат од Министерството.

Лекот и вакцината против Ковид-19 не може да се споредуваат. Вакцините против коронавирусот спречуваат тешка форма на болеста, компликации при хоспитализација или смртен исход. Вирусот Ковид-19 брзо мутира и најголема ефикасност даваат вакцините, а целта е постигање на колективен имунитет, како би се заштитиле од новите соеви на SarsCoV2, информираат од Министерството.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена во кола ги запира полицаец...
Полицаец: Дозвола и сообраќајна ќе ве молам.
Маж: Дали има некој проблем, полицаецу?
Полицаец: Ве фатив на радар како возите со 80...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
65 п.н.е.- Роден е римскиот литерат Хорациј,...
883. - Свети Климент Охридски, родоначалник на...
1542.- Родена е шкотската кралица Мери Сјуарт,...
1626.- Родена е шведската кралица Кристина...