Сали: Министерството не е мое за да го отстапам

Министерството не е мое, сигурно ќе го наследи некој по мене. Вака одговори денеска министерот за здравство Беким Сали на прашање дали ќе го отстапи Министерството за здравство на Алијанса за Албанците или ќе има излез од владата.– Тоа се политички одлуки, сѐ уште нема конкретни разговори, нема преговори, сето ова е во делот на шпекулации што се повторуваат од септември наваму. Веќе петти месец се соочувам со прашањето дали ќе го отстапам Министерството. Не е мое. Јас сум го наследил од некој министер, сигурно ќе го наследи некој после мене. Важно е кој било да е во оваа позиција, да биде максимално посветен на првично функционирање на системот, а потоа и промоција, како што денеска промовираме убави вести за нова опрема што се дава на одредени јавни здравствени установи, што е во интерес на навремено дијагностицирање и пружање на здравствена заштита, нагласи Сали.

Министерството за здравство попладнево прими донација на медицинска опрема од страна на Ротари клуб Скопје – Центар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како држи кинез диета?
- Јаде со едно стапче!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1834.- Во Охрид е роден Кузман Шапкарев, еден од...
1883.- Под раководство на францускиот инженер...
1887.- Основан е Холивуд, најголемиот филмски...
1924.- Британската лабуристичка влада го призна...