Ѓокица Лукаревски награден на фестивал во Котор

Скопје, 10 јули (МИА) - Актерот Ѓокица Лукаревски освои награда на 14-тиот Фестивал на театри за деца во Котор, Црна Гора, кој се одржа од 6-ти до 10 јули.

   Лукаревски доби актерска награда за ликот на Кралот Кускуле Први во истоимената претстава од Васил Пујовски, во режија на Коле Ангеловски.

   Во претставата учествуваат и Јасмина Мицевска, Елена Трајковска, Драган Довлев, Тања Кочовска, Предраг Павловски, Катарина Илиевска и Владимир Лазовски.

   Сценографијата е на Љубомир Чадиковски, костимографијата на Александар Ношпал, музиката на Љупчо Мирковски и кореографијата на Ана Левајковиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1584.- Вo Санкт Петербург умре Иван Четврти...
1745.- Умре англискиот државник Роберт Волпол,...
1837.- Роден е американскиот државник Стивен...
1842.- Роден е францускиот писател Стефан...