Монографија за уметникот Танас Луловски-Тане

Скопје, 24 јули (МИА) - Во издание на Музејот на современа уметност деновиве од печат излезе монографија за уметникот Танас Луловски-Тане од проф. д-р Владимир Величковски.

   Материјалот во мнографијата има јасна и прецизна концепција за растежот и величината на Луловски-Тане, и како уметник и како човек.

   - Луловски на уметноста и посвети се што има и се што умее...низ една тивка и ненаметлива поетика да сугерира надеж, затоа што колку што е светот потрагичен, толку човекот повеќе тежнее кон мир и убавина, вели авторот на крајот од монографијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...