Изложба на Запро Запров во Струмица

Струмица, 8 март (МИА) - Во Националната установа Центар за култура „Антон Панов“ во Струмица утревечер ќе биде отворена изложба на слики од Запро Запров под наслов „Корења“. На оваа 9. самостојна презентација на Запров пред љубителите на ликовната уметност, ќе бидат презентирани над 80 дела, претежно масла на платно и фолклорни колажи комбинирани со текстил, работени во последните неколку години од неговото богато и разновидно творештво.

Запро Запров е роден во 1947 година во струмичкото село Пиперово. Завршил Факултет за музичка уметност во Скопје, а магистрирал на Музичката академија во Белград. Работи како професор на Педагошкиот факултет во Скопје. На пошироката македонска јавност Запров и е најмногу познат како диригент на детскиот хор „Развигорче“ и детскиот фестивал „Златно славејче“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...