Стојан Тренчевски визитинг-предавач на Духовната академија „Асизи“ од Италија

Скопје, 9 април (МИА) - Граѓанската асоцијација „Мајка Тереза“ од Скопје информира дека новинарот и публицист Стојан Тренчевски, истражувачот и хроничар на животот и делото на Мајка Тереза и нејзинин биограф, е избран за визитинг-предавач на Духовната академија во Италијанскиот световен и образовен центар „Асизи“.

Во ова образовна институција, која работи во рамките на Ватиканскиот просветен ценатр, посебно се изучува личноста и благородната мисија на Мајка Тереза.

- Тренчевски е еден од предавачите за семејните корени, дестството, младоста и посветувањето на Гонџа Бојаџиу во служба на семожниот Господ Бог-Исус Христос, настани поврзани со нејзините 18 години поминати во Скопје и Македонија, се вели во соопштенито од ГА „Мајка Тереза, и се додава дека  во рамките на веронауката и духовно-просветната работа на Католичката црква во светот, тој е еден од малкумината визитинг-предавачи од православна вероисповест.

Книгите „Нашата мајка“, „Скопјанката Мајка Тереза“, „По патиштата од деството на Мајка Тереза“ и филмот „Мајка“, чиј автор е Стојан Тренчевски, се преведени на италијански, англиски, шпански, германски, полски и на бенгалски јазик. Како што информираат од ГА „Мајка Тереза“, тие се дел од материјалот што ќе го користат слушателите и учесниците на предавањата на Тренчевски, посветени на Мајка Тереза во годинава кога се навршуваат 10 години од нејзиното упокојување и кога се очекува благословот од папата Бендеик 16 за нејзиното прогласување за „светица“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...