АПЕММ со забелешки како МРТ ги троши средствата добиени за нејзина санација

Скопје, 8 мај (МИА) - Агенцијата на приватни електронски медиуми на Македонија (АПЕММ) во денешното соопштение до медиумите забележува дека Македонската радио-телевизија средствата, што според нивни сознанија годинава треба да ги добие од Владата за санирање на состојбата на куќата, ги троши за набавка на строго комерцијални програми од домашни и странски продуценти.

Со тоа според АПЕММ од средства што се црпат од државниот буџет се прави нелојална конкуренција на приватните електронски медиуми.

АПЕММ смета дека во Македонија треба да постои силен јавен медиумски сервис кој првенствено ќе ги насочи капацитетите за поставување техничи - технолошки и кадровски стандарди со што ќе придонесува за подигање на општото ниво на медиумите, но е незадоволен од односот на државата кон Македонската радио-телевизија и затоа ја повикува Владата да го контролира трошењето на средствата што ги добива МРТ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...