Македонија лута на соседите

Македонското министерство за надворешни работи ќе реагира кај властите во Белград, Љубљана, Загреб, Софија и Сараево поради начинот на кој ја ословувале Македонија на финалната вечер на Евросонг, објавуваат денеска српските медиуми, повикувајќи се на информација на МНР од Скопје дадена за агенцијата Бета.

“Сите држави од поранешна Југославија (Србија, Хрватска, Словенија, БиХ), со исклучок на Црна Гора, во саботата навечер ја ословуваа Македонија по прв пат на изборот за песна на Евровозија со "Бивша југословенска република Македонија" (БЈРМ). Единствено Подгорица ја ослови Македонија со името под кое и ја призна, односно со нејзиното уставно име Република Македонија.

"Изминатите години тие исти држави ни се обраќаа со уставното име, односно со тоа со кое и не признаа. Во саботата тоа го прекршија. Ќе реагираме за да ги потсетиме дека официјално не признаа под уставното име"“, се вели во информацијата на МНР дадена за агенцијата Бета.

Македонија во ЕБУ (организатор на Евросонгот) е примена со името со кое се води во ООН (БЈРМ, анг.ФИРОМ), но до оваа година државите кои ја признаа под уставното име ја ословуваа со Република Македонија. Во саботата во Хелсинки за прв пат таа пракса беше изоставена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...