Промовирана книгата „Дијагностичко сродни групи и неплатената работа на нега што ја вршат жените“

Скопје, 28 мај (МИА) - Центарот за истражување и креирање политики и Фондот за жени на ОН - УНИФЕМ во соработка со Министерството за здравство и граѓанските организации ЕСМА од Шуто Оризари, ОЖО Свети Николе и АУРЕОЛА од Струга, денеска во Скопје ја промовираа книгата „Дијагностичко сродни групи и неплатената работа на нега што ја вршат жените“.

Истржувањето на дијагностичко сродните групи е нова мерка што се воведува во здравствениот сектор, а преставува нов систем за наплата на болничкита услуги при што домаќинствата ја преземаат негата за болните поради скратувањето на болничкиот престој. 

- Главниот резултат од тоа ќе биде намалувањето на болнички денови што директно влијае на негата која досега се даваше во болница, рече Марија Ристеска од Центарот за истражување и креирање политики.

Таа додаде во просек жените поминуваат 4 до 8 часа дневно со болните дома, а тој неплатен труд има вредност од 6.600 денари или половина просечна плата на една медицинска сестра.

Сегашниот систем на домашна нега треба да се подобри бидејќи ваквата политика создава родова нееднаквост кај жената, потенцираше Ристеска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...