Во Битолско ќе се одржи етно фестивал „Маловишта 2008“

Битола, 24 јули (МИА) - Во битолското, потпелистерско село Маловишта викендов по седми пат ќе се одржи традиционалниот етно фестивал „Маловишта 2008“.

- Фестивалот е организиран како смотра на влашката традиција и има за цел да го афирмира селото Маловишта како единствена населба во Националниот парк „Пелистер“, но и влашката култура, изјави на денешната прес-конференција во Битола Ристо Палигора, директор на фестивалот.

Според програмата, во петок навечер ќе биде отворена изложба со дела од „Мал битолски Монмартр“, мотивирани од пејзажите на Маловишта, како претходница на вечерта на влашката песна и музика.

В сабота, организаторите најавуваат вечер на влашката поезија, како и промоција на две книги.

- Годинава ќе ги промовираме книгите „Моловиште-Хронологија на селото“ од Нико Попникола и „Љубов кон татковината-одбрана поезија“ од Викторија Тола, рече Палигора.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...