Конференција за дигитализацијата и нови платформи за аудио-визуелни содржини

Скопје, 13 ноември (МИА) - Во организација на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, денеска во Бизнис центарот на Скопскиот саем се одржа конференција за дигитализација и нови платформи за аудио-визуелни содржини.

- Медиумите не се како секој бизнис. Развојот на медиумската индустрија е тесно поврзана со слободата на изразување и слободната информација - принципи кон кои сите земји-членки на ОБСЕ се посветени и ги поддржуваат, рече на отворањето на конференцијата амбасадорката на ОБСЕ Наталија Дрозд.

Плурализмот и професоинализмот, според неа, тесно се поврзани со демократијата и здравата политичка култура во секоја земја.

- Во оваа земја постои дополнителен фактор во смисла на улогата на медиумот во негувањето на културниот идентитет што е важно прашање за вас и е поврзано за градење на националната доверба и стабилност, истакна Дрозд.

Димитар Букувалов од Министерството за транспорт и врски, во своето обраќање истакна дека Македонија согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација го усогласува националното со европското законодавство.

- Во делот на радиодифузијата претстои голем предизвик - имплементирање на новата директива за аудио и визулени медиумски сервиси. Имплементацијата е поголем предизвик од причина што нејзиното идно успешно спроведување зависи од степенот на развиена свест кај деловниот сектор, но и постоечките капацитети на регулаторните тела, рече Букувалов.

На конференцијата се дебатираше и за технологијата на пренос, за регулацијата на медиумите, класични и онлајн медиуми и рекламирањето во нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...