Потпишување договор за соработка на Република Македонија со ЕВРОПРАВДА во Брисел

Скопје, 28 ноември (МИА) - Министерот за правда Михајло Маневски, како овластен потписник на Република Македонија и претседателот на Колегиумот на ЕВРОПРАВДА (ЕУРОЈУСТ) Хозе Луис Лопес да Мота, денеска во Брисел ќе потпишат договор за соработка.

Потпишувањето договор за соработка помеѓу ЕВРОПРАВДА (ЕУРОЈУСТ) и земја која не е членка на ЕУ претставува највисок можен облик на соработка.

ЕВРОПРАВДА (ЕУРОЈУСТ) е прва постојана мрежа на судските власти во светски рамки која придонесува за поефикасна борба со транснационалниот организиран криминал од страна на належните институции.

ЕВРОПРАВДА (ЕУРОЈУСТ) има за цел да ја подобри соработката помеѓу надлежните тела преку овозможување на меѓународна взаемна правна помош и преку имплементација на барањата за екстрадиција.

ЕУРОЈУСТ обезбедува соработка при истрагата и работата на обвинителствата помеѓу компетентните тела во земјите членки и земјите кандидати на ЕУ од областа на прекуграничниот и организираниот криминал.

Потпишувањето на Договорот е една од обврските на Рeпублика Македонија за членство во ЕУ, која согласно Националната програма за приближување кон законодавството на ЕУ, се реализира во планираниот рок крајот на 2008 година. Формалното потпишување на договорот за соработка со ЕУРОЈУСТ настапува откако веќе се исполнети сите предуслови и успешно се завршени неколкумесечните преговори на Владата на Република Македонија и Министерството за правда со ЕВРОПРАВДА (ЕУРОЈУСТ).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...