Во Рим на гробот на Св. Кирил ќе се одржи молебен

Рим, 24 мај (МИА) – На гробот на Св. Кирил во базиликата „Сан Клементе“ денеска - 24 Мај кога се одбележува Денот на сесловенските браќа светите Кирил и Методиј ќе се одржи молебен со кој ќе чиноначалствува поглаворот на Македонската православна црква г.г. Стефан придружуван од митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, епископот Хераклејски г. Климент и архимандритот Нектари.

На службата во базиликата „Сан Клементе“ ќе присуствува и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов кој ја предводи државно-црковната делегација на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“. Дел од оваа делегација се министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски и директорката на Комисијата за верски заедници Валентина Божиновска.

Со молебенот на гробот на свети Кирил завршува неколкудневната манифестација што по 41. пат се одржува во негова чест во Рим.

Во изминатите четири дена се одвиваше и културна програма во рамките на која настапија етно-групата „Баклава“, беше отворена изложбата на Државниот архив „Македонија низ вековите“, актерот Петар Темелковски ја изведе монодрамата „Филип Втори“, а концерт одржа и женскиот хор при Младинскиот културен центар во Скопје.Годинава се одбележува 1140 години од смртта на сесловенскиот просветител свети Кирил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


Малиот Трпе играјќи си во дворот се најал цемент и песок.
Мајка му цела успаничена отишла на доктор.
- Леле докторе помагај!
- Е шо да помагам, само вода не му давај!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе...
Верски календар
На денешен ден
1497.- Португалецот Васко де Гама стана првиот...
1699.- Данска, Русија, Прусија и Полска по...
1819. - Родена е Мари ан Еванс, позната под...
1830.- Белгиското собрание (конгрес) ја изгласа...