Промоција на поезија од Ѓорги Калајџиев во Благоевград

Струмица, 2 јуни (МИА) -  Во рамките на традиционалната книжевна манифестација Мајски празници на поезијата „Глоси 2009“ која деновиве се одржа во Софија, Ќустендил и во Благоевград, во радиотелевизискиот центар во Благоевград беше промовирана  најновата поетска книга  на македонскиот поет Ѓорги Калајџиев „Кандило на осамнувањето“.

Во книгата која неодамна излезе од печат во издание на едицијата „Глоси“ се поместени неколку нови и досега необјавени песни, како и стихови од претходните две збирки поезија  на Калајџиев  „Алтернативно живеење“  и „Бремено време“, препеани на бугарски јазик.

Книгата ја промовираа познатите бугарски поети Валентин Тишев и Левена Филчева.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...