Светската галерија на карикатури „Остен“ по 37-ми пат во Скопје

Скопје, 20 октомври (МИА) - На 22 октомври во Скопје по три години пауза ќе биде отворена традиционалната 37-ма Светска галерија на карикатури „Остен“.

Годинава на галеријата со свои дела се пријавија 300 автори од 40 земји кои доставија околу 600 карикатури на слободна тема, по сопствен избор.

На 18 и 19 септември меѓународното жири одлучи Гран при наградата за најдобра карикатура да му ја додели на Роберт Дандаров од САД, првата награда му припадна на Македонецот Мирослав Георгиевски-Миро, второпласиран е Бретислав Коварик од Чешка, додека третата награда ја понесе Румен Драгостинов од Бугарија.

- Имав чест во 1969 година прв да ја иницирам оваа галерија, која е единствена и водечка манифестација. Се надевам дека идните генерации ќе ја продолжат нашата традиција затоа што хуморот и сатирата се неопходни во овие времиња, рече на денешната прес - конференција Дарко Марковиќ, карикатурист и претседател на жири комисијата на „Остен“.

Во новите простории на „Остен“ в четврток на свеченото отворање посетителите на галеријата ќе имаат можност да видат околу 250 изложени карикатури и да се запознаат со голем дел од карикатуристите. Изработен е и каталог со сите карикатури кои ќе им биде поделен на посетителите.

Организаторите ја најавија и Светската галерија на цртежи која е закажана за 10 декември годинава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....