Битолската самоуправа ќе го заштити еврејскиот портал

Битола, 17 март  (МИА) - Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески денеска информира дека локалната самоуправа веднаш ќе ги санира предизвиканите штети и ќе го заштити Еврејскиот портал и еврејските гробишта во овој град.

 - Го осудувам несовесното однесување и извршениот вандализам кон овој важен споменик на културата, односно еврејските гробишта. Иако овој објект не е во надлежност на локалната самоуправа, сепак одлучив веднаш и брзо да интервенираме, односно општината на свој трошок да ги санира направените штети што деновиве ги претрпил овој објект, рече градоначалникот Талески на прес-конференција.

Тој најави дека ќе побара Еврејската заедница и израелскиот амбасадор во Македонија, да се вклучат во заедничката грижа кон одржување на еврејските гробишта во Битола по примерот на Француските или Српските гробишта во овој град за кои соодветна грижа покажуваат нивните амбасади и почесните конзули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...