Латвискиот претседател во официјална посета на Македонија

Скопје, 14 јули 2010 (МИА) - Претседателот на Република Латвија Валдис Затлерс, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, на покана на претседателот Ѓорге Иванов.

Покрај со неговиот домаќин Иванов, Затлер ќе се сретне и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Како што најави Кабинетот на претседателот Иванов, по церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести, предвидена е тет-а-тет средба на шефовите на двете држави по што ќе следат официјалните разговори на двете делегации.

Ќе биде потпишан и Меморандум за разбирање меѓу Министерството за одбрана на Република Македонија и Министерството за одбрана на Република Латвија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...