МНР за одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Косово

Скопје, 23 јули 2010 (МИА) - Министерството за надворешни работи соопшти дека со особено внимание го проследи донесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во однос на побараното советодавно мислење за легалноста на декларацијата за независност на Косово, оценувајќи ја како значајна одлука на релевантен меѓународен орган, со специфична меѓународно правна тежина. 

МНР цени дека одлуката на Судот го потврдува меѓународно правниот  кредибилитет на политиката на Република Македонија во однос на признавањето на независноста на Косово.

Министерството, како што наведува во соопштението, верува дека ваквото мислење на Меѓународниот суд на правдата претставува добра основа и силен поттик за унапредување на добрососедските односи и регионалната соработка, како и за отворање ново поглавје во градењето меѓусебна доверба меѓу државите во регионот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...