Натамошното истражување на темелите од црква во Струга ќе покаже за кој објект точно се работи

Струга, 4 октомври 2010 (МИА) - Треба да бидеме многу внимателни кога е во прашање истражувањето на просторот во Струга каде во петокот беа откриени темели од сакрален објект, вели директорот на Музејот во Струга Сашо Цветковски.

Според него, треба да се внимава на секој детал од истражувањата, бидејќи Струга е чувствително подрачје и мултиетничка средина.

- На тоа подрачје отсекогаш постоел сакрален објект. Изворите со кои располагаме укажуваат дека тука имало црква уште во 50-те години на минатиот век.Тоа стои и во извештајот на тогашниот директор на музејот во Охрид Васил Ахтов. Проблем беше само утврдувањето на точната позиција каде се наоѓала црквата, бидејќи во изминативе години таму се вршени повеќе градежни зафати, истакнува Цветковски.

Тој додава дека истражувањата кои ќе продолжат во наредниот период ќе утврдат за кој објект точно се работи.

- Кога ќе продолжат истражувачките активности и со кое темпо тие ќе се одвиваат зависи од одлуката на Управата за културно и историско наследство. Она што е важно е дека просторот е обезбеден, смета директорот на Музејот во Струга Цветковски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...