Груевски во Вашингтон на средби со Бајден и Клинтон

Вашингтон, 16 февруари 2011 (МИА) – Стратешките определби на Република Македонија и напорите што ги прави државниот врв за надминување на отвореното прашање со Грција, со што би се отстранила единствената пречка за членство на Македонија во НАТО и за почнување на пристапните преговори со ЕУ, ќе бидат главни теми на денешните средби во Вашингтон на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон.

Македонската делегација, во која покрај Груевски се и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, амбасадорот Зоран Јолевски и Мартин Протоѓер, шеф на Кабинетот на македонскиот премиер, ќе ја потенцира посветеноста за затворање на отвореното прашање за името со Грција.

На средбите ќе бидат презентирани и главните реформски зафати, како и поддршката што Америка континуирано 20 години ја дава на Македонија, со што ќе се потврди американско-македонското пријателство.

Груевски, јави известувачот на МИА, ќе се задржи на реформите кои се спроведуваат со цел достигнување на европските и евроатлантските стандарди и остварување на аспирацијата за членство на Македонија во ЕУ и НАТО што е стратешка определба и приоритет на Владата.
 
На средбите ќе бидат поздравени одличните политички односи, а ќе стане збор и за продлабочување на соработката меѓу двете земји како значаен чекор за надградба на Договорот за стратешко партнерство, како и реафирмација на интересот на двете страни за соработка базирана на доверба на сите полиња.

Во функција на подготовка на денешните средби со Бајден и Клинтон, премиерот Никола Груевски вчера се сретна со Филип Гордон, помошник државен секретар за Европа и Евроазија. Груевски имаше средба и со Стивен Кнап, претседател на Универзитетот Џорџ Вашингтон, еден од најугледните универзитети, при што разговараа за можностите за размена на студенти, како и за стипендирање на македонски и американски студенти. Стана збор и за модалитетите за континуиран развој и обезбедување  повисок квалитет на високото образование, како и преземање искуства кои може да се применуваат во Македонија.

За време на дводневниот престој во Вашингтон македонскиот премиер ќе има и повеќе средби со сенатори и конгресмени.

Посетата на Груевски на САД е подготвувана од август минатата година, а датумот на средбата со Бајден, како што неодамна изјави американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер, бил определен пред Нова година.

Премиерот Груевски е третиот македонски политичар што доаѓа во САД само во последните десетина денови, што е потврда за одличните американско-македонски односи. Минатата недела средба со Бајден во Вашингтон имаше и претседателот Ѓорѓи Иванов, а министерот Милошоски во Лос Анџелес присуствуваше на 100-годишнината од раѓањето на Роналд Реган.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...