Нова археолошка кампања на Виничко кале

Кочани, 13 април 2011 (МИА) - На Виничкото кале кај Виница каде што беа пронајдени познатите Теракотни икони  започна третата по големина археолошка кампања во Македонија, финансирана од Владата и Министерството за култура.

- Во овој циклус на истражувања  Виничкото Кале добива одредена сума пари со кои ќе го заокружиме истражувањето на сектор исток и во централниот простор на Калето. Со нас паралелно ќе работи и конзерваторска екипа, која ќе врши  конзервација на новиот влез на Виничкото кале. Досегашните наоди одат во прилог на моето тврдење дека сите овие архитектонски содржини укажуваат дека станува збор за градот Армонија, истакнува Цоне Крстевски, археолог во Музејот на Македонија и раководител на истражувачката кампања на Виничко кале.

Според Крстевски, златните 17 монети кои се откриени во последната кампања се мошне значајни за понатамошните истражувања на Калето. Животот на Виничкото кале постоел во 9 и 10 век, но дилема останува периодот од  7 и 8 век до 9 век, истакнува Крстевски. Во десегашните кампањи на Виничкото кале е откриен простор од 70 проценти кој е значаен за историјата на овој крај и архелогијата воопшто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...