Заврши мултимедијалниот фестивал „БОШ 2011“ во Гевгелија

Гевгелија, 29 август 2011 (МИА) - Со полноќното издание на Офф Поп вечерта со Тони Димитров синоќа во Гевгелија заврши мултимедијалниот фестивал „БОШ 2011“.

Фестивалот во изминатите три дена изобилуваше со изложби, работилници, видео презентации и уметнички перформанси. Некои од нив беа премиерно прикажани, како што беше документарниот видео арт „И фабриките имаат душа“ на  Наташа Гелева и  Јане Алтипармаков, во продукција на „Soulmate“.

Сите фестивалски настани се одржаа на локации на отворено како што се Старата градска чаршија, Градскиот парк, дворот на Старата градинка и Пионерскиот дом.

Театарските гостувања беа резервирани за  проектот „Слугинки“ на  „NO NAME THEATRE“ во режија на Иван Јерчиќ, а изложбените поставки беа збогатени со графики и фотографски записи на авторките Наташа Гелева, Соња Димовска и Татјана Ранташе.

Третото фестивалско издание на „БОШ“ што се организира во знак на сеќавање на прерано починатиот гевгелиски актер и поет Бошко Бозаџиевски,  годинава е дел од културниот проект „Гевгелија – Град на културата за 2011 година“ што го спроведува општина Гевгелија, под покровителство на Министерството за култура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...