МНР: Договорот меѓу Белград и Приштина доказ дека низ дијалог можат да се решат сите отворени прашања

Министерството за надворешни работи на Република Македонија го поздравува постигнатиот договор меѓу српските и косовските преговарачи во Брисел, за претставување на Косово на состаноците на регионалните иницијативи, како и за начините за спроведување на Спогодбата за интегрирано гранично управување.

Постигнатиот договор меѓу Белград и Приштина под покровителство на Европската унија, како што се посочува во денешното соопштение од МНР, е во насока на унапредување и зајакнување на стабилноста и соработката во регионот, но и конкретен пример дека преку директен и конструктивен дијалог може да се решат сите отворени прашања, кои ги засегаат земјите во регионот.

- Истовремено, договорот отвора нови можности за придвижување на Србија и на Косово кон европските интеграции. Овој позитивен моментум во регионот треба да биде искористен и за конечно отпочнување на пристапните преговори за членство на Република Македонија во Европската унија, се вели во соопштението од МНР.

Република Македонија изразува подготвеност за размена на искуствата и за унапредување на регионалната соработка, во духот на добрососедските односи и пријателство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...