Избрано идејното решение под шифра „Сонце“ за административно-деловен комплекс во Куманово

Скопје, 11 април 2012 (МИА) - Идејното решение под шифра "Сонце" е првонаграденото од четири пристигнати архитектонско-урбанистички решенија за изградба на административно-деловен комплекс, што го распиша комисија назначена од градоначалникот на општина Куманово, Зоран Дамјановски.

Објектот што ќе биде лоциран во строгиот центар на градот ќе зафаќа површина од околу 15.000 метри квадратни, ќе има подземна гаража, долниот дел е предвиден за деловни објекти, а вториот кат за општинската администрација и за подрачните единица на министерствата.

Натамошната постапка подрзабира откупување на авторски права за идејното решение. Локалната власт во апликацијата за кредитна линија одлучи дел од средствата да ги употреби за дооформување на површината за  изготвување на изведбен проект и распишување на постапка за отпочнување на работите за административно-деловниот комплекс, "Чоробенско ќоше" кое е дел од концепцијата за јавно-приватно партнерство за изградба на овој комплекс"-информира градоначалникот Дамјановски.

Административниот дел ќе биде во сопственост на општината, а деловниот во сопственост на приватниот партнер кој ќе инвестира во изградба на комлексот.

- Се надевам дека ќе имаме соработка со државата, оваа локација треба да биде преземена од Министерството за транспорт и врски и дека проектот ќе почне, изјави градоначалникот Дамјановски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...