Името останува услов за прием во НАТО

Атина, 15 мај 2012 (МИА) - Решавањето на спорот за името на Македонија останува услов за членството во НАТО, изјавил генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен во интервју за Радио Слободна Европа, објавува грчкиот весник „Етнос“.

Расмусен појаснува дека позицијата на НАТО во врска со членството на Македонија во Алијансата останува непроменета и оти таа се сведува на изнаоѓање заемно прифатливо решение на прашањето меѓу Атина и Скопје.

- Во 2008 година беше решено дека има подготвеност да започнат пристапните преговори, но под услов Грција и Македонија да стигнат до заемно прифатливо решение на проблемот за името. За жал, не беше регистриран напредок во таа насока, така што одлуката, што ја донесовме пред четири години продолжува да биде валидна, вели генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...