Рели „Калин Камен 2012“ на Осоговските Планини

Крива Паланка, 24 мај 2012 (МИА) - По повод Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј, денеска во Крива Паланка се одржува четвртата спортска ревијална манифестација „Рели Калин Камен 2012“, под мотото „Да ги запознаеме убавините на Осоговските Планини“.

Патеката е долга 64 кимолетри, стартот е од плоштадот во Крива Паланка. Релито е по сртот на Осоговските Планини и на врвот од Царев Врв се приклучуваат учесниците од Источна Македонија. Потоа продолжува кон Туристичко-рекреативниот центар „Калин Камен“, а крајна дестинација е манастирскиот комплекс „Св. Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка.

Релито го организира автомото здружението „РОАЦ Осогово“ од Крива Паланка, со поддршка на локалната самоуправа.

Градоначалникот Арсенчо Алексовски пред стартот изјави дека општината во последните години се труди да развива различни видови туризам, вклучувајќи го и спортскиот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1473.- Роден е Никола Коперник, полски астроном,...
1743.- Роден е Луиџи Бочерини, италијански...
1797.- Папата Пие VI со Наполеон Бонапарта го...
1800.- Наполеон Бонапарта се прогласи за прв...