Прва средба на лидерите на СДСМ и на ВМРО-НП

Скопје, 28 јуни 2012 (МИА) -  Лидерите на опозициските СДСМ и на ВМРО-Народна партија Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски денеска одржаа средба на која се договориле во наредниот период да ја интензивираат комуникацијата и да воспостават соработка.- Дали тоа на крајот ќе резултира и со формална предизборна коалиција ќе покаже времето, меѓутоа ова беше само почеток на еден процес и јас би рекол оптимистички почеток на тој процес, изјави по средбата Црвенковски.

Тој истакна дека и покрај тоа што со Георгиевски беа жестоки политички противници  и меѓу нив сеуште постојат разлики, „чувствувале дека имаат заедничка обврска да направат се државата да се врати на нормален колосек“.

- Наша заедничка оценка е дека денес Македонија се соочува со исто толку тежок и сериозен предизвик како во 91-та и 2001 година.  Состојбите во многу области се катастрофални, државата се движи во погрешна насока, економијата пропаѓа, сиромаштијата се зголемува, демократијата во Македонија е суспендирана, евроатлантските интеграции на земјата се целосно загрозени, рече Црвенковски.

Одговарајќи на новинарски прашања претседателот на СДСМ посочи дека во досегашните разговори со ВМРО-НП, ЛДП, ОМ и Достоинство во ниту еден момент никој не поставил никакви условувања и уцени. - Подготвени сме и имаме желба за соработка и со албанските политички субјекти, на истите принципи – без меѓусебни условувања и без уцени, посочи Црвенковски.
Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Господ решил да ја посети земјата и да види колку се добри луѓето. И се симнал облечен како скитник седнал да проси. Поминало долго време никој ништо не му дал и тоа време досол...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...